Контакт
contact@kb.com.mk

контакт центар:
(02) 3 296 800

Н О В О С Т И19.02.2018 - Учество на Хуманитарен велеслалом во Маврово


Ски-центарот „Заре Лазаревски“ - Маврово од 16 до 18 февруари го организираше по 16-ти пат Хуманитарниот аматерски велеслалом. Оваа година, собраните финансиски средства беа наменети за Здружението за хумано – општествен развој „Проект среќа“ од Скопје, организација која ги застапува правата и интересите на децата и младите од социјално најзагрозените семејства.
 
На овој хуманитарен настан беа собрани 10.000 евра од котизации на компаниите за настанот, а според изјавата на претставникот на Здружението (Кристина Арнаудова), со собраните финансиски средства ќе се организира летен камп (летен одмор) за 120 деца од најсиромашни семејства во државата.
 
На годинешниот хуманитарен настан учество зедоа 50 екипи од Република Македонија, со 150 натпреварувачи.
Комерцијална банка АД Скопје беше претставена со 3 екипи или 9 натпреварувачи, односно 3 девојки, 2 натпреварувачи во категоријата мажи до 40 години и 4 натпреварувачи во категоријата мажи над 40 години.
 
Oваа година Банката во целина имаше најголем успех, односно за првпат од кога земаме учество на овој настан, 3 натпреварувачи од Банката се квалификуваа за финалните трки (меѓу најдобрите 8 натпреварувачи), сите членови во категоријата мажи над 40 години.
 

Финалистите од Банката ги постигнаа следните резултати во поединечна категорија:

  • Кире Солески – 3 место
  • Небојша Божиноски – 6 место
  • Роберт Урошевиќ – 7 место

Со учество на хуманитарниот настан во Маврово, вработените во Банката уште еднаш ја искажаа својата силна определба за поддршка на организации и поединци на кои таа им е потребна.
 
mavrovo1
 

 mavrovo


18.09.2018 - Народната банка на РМ издаде согласност на Фатмир Етеми за член на Надзорниот одбор


Врз основа на член 33 од Правилата за котација на Македонската берза на хартии од вредност, Комерцијална банка АД Скопје објавува дека Народната банка на РМ издаде согласност на Фатмир Етеми за член на Надзорниот одбор, именуван со Одлука на Собранието на Банката одржано на 14.06.2018 година.
18.09.2018 – Поддршка на значајни културни настани во септември


Спонзор на Фестивалот „Браќа Манаки“

 

Банката е спонзор на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ кој се одржува во Битола. Фестивалот кој оваа година ќе се одржи од 22 до 29 септември по 39-ти пат, се вбројува меѓу најзначајните културни настани во Република Македонија.

Со својот интернационален карактер и атрибути на гала-настан кој ја привлекува уметничката, академската и политичката елита од нашата земја и од регионот, „Браќа Манаки“ претставува редок општествен настан кој привлекува големо внимание кај домашната јавност. Годинава се подготвува извонредна програма со над 120 поканети гости од странство.

 

 

Банката спонзор на Интернационалниот фестивал за поп-музика „Еврофест 2018“

 

Комерцијална банка АД Скопје оваа година е спонзор на дваесетивториот Интернационален фестивал на забавни мелодии „Еврофест 2018“ - добитник на високото признание WAFA – Светска организација на фестивали.

Овој фестивал ќе се одржи на 28 и 29 септември 2018 година на две локации – како дисперзиран проект во родното Крушево на Тоше Проески, каде пејачите од 12 земји ќе положат цвеќе на гробот на Тоше а вечерта ќе пеат во негова чест. Истата програма ќе биде изведена следниот ден на 29 септември во салата на Домот на Армијата во Скопје и ќе биде снимена за одложено емитување.

Со поддржување на овој фестивал Банката уште еднаш придонесува достоинствено да се одбележи  чинот на чествување како што заслужува овој великан – нашата национална гордост во чија чест ќе пеат победниците – лауреати на европските фестивали, заедно со нашите.
03.09.2018 - Дополнителна заштита при купување преку Интернет


Комерцијална банка воведува дополнителна заштита при купување преку Интернет со Mastercard® и Visa картички. Отсега, за одредени интернет-трансакции, како дополнителна мерка на заштита Банката ќе Ви испраќа СМС порака со код за верификација, на телефонскиот број што сте го пријавиле. Кодот за верификација ќе треба да го внесете за Вашата трансакција да биде успешно завршена.

 

За да можете да ја користите оваа бесплатна дополнителна заштита, потребно е да ги ажурирате своите податоци со бројот на вашиот мобилен телефон. Ажурирањето можете да го направите преку услугата Интернет банка, мобилната апликација мБанка или на шалтерите на Банката.

 

За повеќе информации и најчесто поставувани прашања посетете го следниот линк.

 

Ви благодариме за соработката.

 

Комерцијална банка АД СкопјеА Р Х И В А