Контакт
contact@kb.com.mk

контакт центар:
(02) 3 296 800

Н О В О С Т И24.12.2020 – Потрошувачки кредит од Комерцијална банка за купување во Нептун


Neptun
 

Комерцијална банка ја збогати понудата на кредити со уште еден производ – наменски потрошувачки кредит преку Нептун Македонија.

 

Кредитот, чиј износ е од 10.000 до 120.000 денари, е наменет за купување производи во продавниците на Нептун со одложено плаќање до 60 рати. А, за  производите купени во Нептун со овој кредит во промотивниот период до 31.12.2020 година, имате можност за плаќање до 60 рати без камата.

 

Ова е одлична можност за празничен шопинг и подновување на вашиот дом. Сите информации за овој нов кредитен производ може да ги видите на следниот линк.


25.01.2021 - Лажна Facebook страница се претставува како Kомерцијална банка


Ве известуваме дека лажна Facebook страница се претставува како Kомерцијална банка. Името на забележаната лажна Facebook страница е на латинично писмо и комуницира на српски јазик. Комерцијална банка АД Скопје нема никаква поврзаност со оваа Facebook страница ниту, пак, со активностите што таа ги спроведува или на кои повикува.

 

Ве советуваме, во интерес на ваша поголема одговорност и заштита на вашите лични финансии, да бидете исклучително внимателни кога ги споделувате вашите лични податоци додека сте на Интернет. Доколку, сепак сте презеле дејствија поврзани со таа страница, ви предлагаме случајот да го пријавите во полиција.

 

Лажната страница и содржината што ја споделува веќе се пријавени на Facebook како измама, а Банката ќе преземе соодветни мерки согласно позитивните законски прописи по целосна анализа на случајот.

 

Единствената официјална страница на Комерцијална банка АД Скопје на Facebook е верифицирана со син беџ за автентичност покрај името.
25.01.2021 – Исплатата на пензиите за јануари започнува на 26.01.2021 година


Комерцијална банка АД Скопје ќе започне со исплата на јануарските пензии од вторник, 26.01.2021 година. Пензионерите кои имаат активна дебитна картичка со својата пензија ќе може да располагаат од вторник и ќе може да ја подигнат на банкомат или да ја користат за безготовинско плаќање низ трговската мрежа.  

 

Исплатата на пензионерите кои не користат платежни картички ќе биде организирана во четири групи, според висината на пензијата, согласно следниот распоред:

 

  • вторник 26.01.2021 година, исплата на пензии до 11.000 денари
  • среда 27.01.2021 година, исплата на пензии од 11.001 до 14.000 денари
  • четврток 28.01.2021 година, исплата на пензии од 14.001 до 18.000 денари
  • петок 29.01.2021 година, исплата на пензии над 18.000 денари

 

За да се избегнат редиците и да се заштити здравјето од вирусот Covid-19 на сите корисници на банкарски услуги, апелираме при посетата на филијалите и експозитурите на Комерцијална банка строго да се почитува наведениот распоред, задолжително да се носи лична заштитна опрема на лицето (заштитна маска, марама или шал), да се држи пропишаното минимално растојание и да се врши дезинфекција на рацете


18.01.2021 – Филијалите и експозитурите на Комерцијална банка нема да работат на 19.01.2021


Филијалите и експозитурите на Комерцијална банка АД Скопје нема да работат на 19.01.2021 година (вторник) заради празнување на Водици - Богојавление.

 

Ги известуваме нашите клиенти дека за подигнување и уплата на готовина може да ги користат банкоматите на Банката, а за други финансиски трансакции на располагање ги имаат веб и мобилните апликации Интернет банката и мБанка.

 

За корисниците на платежни картички, 24/7 во Скопје се отворени дигитализираната експозитура на Комерцијална банка на улица Македонија и дигиталните делови од експозитурите ГТЦ и Бисер во населбата Аеродром.
15.01.2021 – Комерцијална банка и Mastercard® со донација од 10.000 евра за помош и грижа на деца со аутизам


25дена донација
Новогодишните и Божиќните празници оваа година, како никогаш досега, ни ги предочија семејните вредности, почитувањето и одговорноста, бесценетоста на помагањето и на грижата за другите. Но, хуманите вредности и општествената одговорност се дел од принципите на деловната практика на Комерцијална банка во континуитет. Ние помагаме за сите да победиме.

 

Со истата мисија Комерцијална банка ја започна и новата година, а грижата и помошта овој пат се наменети за децата со аутизам. Банката и Mastercard® во својот проект по повод 25 години соработка обезбедија донација во вредност од 612.308 денари за четири здруженија кои се грижат за помош и поголема инклузивност на децата со аутизам. Финансиска помош добија Македонското научно здружение за аутизам, Здружението на граѓани за третман на лица со Аутизам, АДХД и Аспергеров синдром „Во мојот свет“, Здружението за унапредување на квалитетот на животот на лицата со нарушувања од спектарот на аутизам „Сина светулка“ и Македонската асоцијација за Бочија Штип, за реализација на проекти кои треба да им помогнат на децата со аутизам и на нивните родители полесно да се справат со состојбата во која се наоѓаат, особено во услови на пандемија.

 

Хуманиот проект беше спроведен по повод 25 години од издавањето на првата Mastercard картичка од Комерцијална банка, која воедно беше и првата Mastercard картичка во нашата земја. Kампањата „Комерцијална банка и Mastercard® - Заедно за нешто бесценето“ се реализираше во периодот од 15 декември до 8 јануари. Додека нашите клиенти уживаа во празничното пазарување, ние за секоја нивна трансакција направена со картичките Mastercard од Комерцијална банка на продажни места или он-лајн од сопствени средства издвојувавме за донација за деца со аутизам.


12.01.2021 - Комерцијална банка спонзор на новиот албум на Влатко Стефановски


влатко

 
Музиката и задоволството секогаш доаѓаат во пар. Овој пат музиката ни ја донесе нашата легенда Влатко Стефановски, кој пред македонската публика го претстави својот најнов албум „Taftalidze Shuffle“, а задоволството беше наше како  спонзор на ова најново музичко дело на гитарскиот виртуоз. Он-лајн промоцијата на албумот се одржа во просториите на книжарницата Литература.мк во ТЦ Сити мол во Скопје, на која беше прикажан и видеоспотот на темата „Огледало“. Во очекување на промотивен концерт, уште еднаш испраќаме честитки до нашиот виртуоз Влатко Стефановски.   08.01.2021 – Продолжен промотивниот период за бесплатна уплата на дневен промет на банкомат до 30.06.2021 година


go

Правните лица кои имаат или ќе отворат сметка во Комерцијална банка АД Скопје добиваат можност за бесплатна уплата на дневниот промет на банкомат со Visa Business Debit картичките во промотивниот период кој е продолжен до 30.06.2021 година.

 

Оваа финансиска услуга е достапна на 27 банкомати на Банката во Скопје, Битола, Велес, Гостивар, Кавадарци, Кочани, Куманово, Охрид, Прилеп, Струмица, Тетово и Штип.

 

При уплата на готовина, банкоматот ги прифаќа сите книжни и полимерни банкноти во апоени од 10, 50, 100, 200, 500, 1.000 и 2.000 денари. Повеќе информации за оваа финансиска услуга и за локацијата на банкоматите на Комерцијална банка може да добиете на следниот Линк .
05.01.2021 – Комерцијална банка продолжува со општествена одговорност – донирано возило за итна помош на ЈЗУ Здравствен дом Неготино


 
Амбулантно Неготино
 

Комерцијална банка ја продолжува својата општествено одговорна мисија и во новата година со донација во вредност од над 2 милиони денари за поддршка на македонското јавно здравство. На ЈЗУ Здравствен дом Неготино е донирано едно амбулантско возило со цел да се зајакнат капацитетите на оваа здравствена установа во борбата со вирусот Covid-19.

 

Со оваа донација Банката, во соработка со Општина Неготино, повторно ги истакна важноста и обврската на сите институции во државава да се вклучат во борбата со пандемијата, која сѐ уште претставува сериозна закана за здравјето и животот на граѓаните.

 

Од ЈЗУ Здравствен дом Неготино изразија голема благодарност до Комерцијална банка за донацијата на амбулантско возило за потребите на граѓаните од општините Неготино и Демир Капија.

 

„Оваа донација доаѓа во вистинско време кога потребите за транспорт на населението се повеќекратно зголемени. Со оваа донација ЈЗУ Здравствен дом Неготино ќе располага со оптимален број на санитетски возила за секојдневните потреби на населението. Ви благодариме на хуманоста и чувството дека во битката со пандемијата сме сите заедно“, изјави Билјана Филипова, директор на ЈЗУ Здравствен дом Неготино.

 

Во минатата година Комерцијална банка обезбеди вкупна поддршка за здравствените институции во земјава во износ од околу 590.000 евра.

 

амбулантно

 

амбулантно
 31.12.2020 - ЕБОР и Комерцијална банка промовираат еколошки инвестиции - 1 милион евра кредит за енергетска ефикасност на станбени објекти


Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) ги поддржува еколошките инвестиции во Северна Македонија со доделување кредит во износ од еден милион евра за Комерцијална банка Скопје преку Програмата на ЕБОР за финансирање зелена економија – GEFF.

 

Средствата ќе бидат достапни за еколошки инвестиции во станбени објекти. Ова ќе вклучи инвестиции во зелени технологии со високи перформанси, материјали и решенија во приватни живеалишта и згради.

 

„Ни претставува задоволство да ги прошириме нашите зелени активности во Северна Македонија и да ѝ посакаме добредојде на Комерцијална банка Скопје во користењето на оваа програма. Поддршката на зелените инвестиции е еден од нашите клучни приоритети и драго ни е што најголемата македонска банка се приклучува во овие залагања. Во таа насока, надминувањето на корона вирусот и изградбата на економијата остануваат во нашиот фокус. Зеленото обновување е еден од начините за заздравување на економијата, а овој кредит е чекор во таа насока“, изјави Анди Аранитаси,претставник на ЕБОР за Северна Македонија.

 

Комерцијална банка е петта банка која се приклучува кон GEFF Програмата во Северна Македонија, која е дел од Програмата за финансирање на  зелена економија на ЕБОР во износ од 85 милиони евра наменета за Западен Балкан. Истата е промовирана во 2017 година и претставува заедничка иницијатива на Европската Унија, австриското Федерално министерство за финансии и земјите кои ја примаат оваа помош од Програмата за инвестирање на Западен Балкан -WBIF .

 

Од ноември 2020 година, поддршката преку GEFF во Северна Македонија стигна во скоро 1.600 домаќинства и пласираше кредити од износ од над 11 милиони евра за индивидуални проекти кои придонесуваат во заштеда на над 7 милиони kWh енергија и намалување на испуштањето над 3.000 тони јаглероден диоксид на годишно ниво. Најчесто финансираните технологии се вратите и прозорците, изолација и термални пумпи.

 

GEFF се имплементира под Регионалната програма за енергетска ефикасност за Западен Балкан-REEP plus, финансирана од ЕУ и имплементирана од ЕУ во партнерство со Секретаријатот за енергетска ефикаснсот. REEP plus пружa поддршка и во политиките за хармонизација на законодавството за енергетска ефикасност на Северна Македонија и регулативите за енергетска ефикасност, согласно релевантните директиви на ЕУ.

 

ЕБОР е главен институционален инвеститор во Северна Македонија и до денес има инвестирано над 2 милијарди евра во 137 проекти во земјата. Поддршката на зелената енергија е приоритет за Банката бидејќи се справува со еден од најважните предизвици во земјата.
30.12.2020 - Известување за работно време на филијалите и експозитурите на Комерцијална банка за време на празниците


Почитувани клиенти,

 

Ве известуваме дека филијалите и експозитурите на Комерцијална банка АД Скопје на 31.12.2020 година ќе работат со следното работно време:

  • Филијалите низ Републиката (Битола, Велес, Гостивар, Кавадарци, Кочани, Куманово, Охрид, Прилеп, Струмица, Тетово, Штип) ќе работат до 16:00 часот,
  • Експозитурите Автокоманда, Бисер, Ѓорче Петров, КБ1, Лептокарија и Цветан Димов ќе работат до 16:00 часот,
  • Сите останати експозитури во Скопје и низ РСМ ќе работат до 15:00 часот.

 

Во сабота (2 јануари) експозитурите и филијалите ќе работат според редовниот распоред, а неработни денови се 6 и 7 јануари 2021 година.

 

Ве потсетуваме дека услугите од електронското и мобилното банкарство, како и Дигиталната експозитура на улица Македонија во Скопје и дигиталните делови од експозитурите ГТЦ и Бисер ви се достапни 24/7 секој ден.

 

Ви посакуваме Среќна Нова година и пријатни Божиќни празници.
28.12.2020 – Известување од Комерцијална банка АД Скопје


Почитувани,

Забележани се лажни пораки за доделена парична помош од Комерцијална банка. Ве известуваме дека Комерцијална банка АД Скопје нема никаква поврзаност со оваа активност и станува збор за лажно претставување во име на Банката. Како и секогаш, повторно ве советуваме да бидете исклучително внимателни кога ги споделувате вашите лични податоци додека сте на Интернет.

 

По целосна анализа на случајот, Банката ќе преземе соодветни мерки согласно позитивните законски прописи.


Со почит, Комерцијална банка.А Р Х И В А

Веб-страницата на Комерцијална банка АД Скопје користи колачиња (cookies). Колачињата (cookies) се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство. Повеќе информации за начинот на користење и како да ги промените Вашите подесувања за користење на колачињата, може да најдете во документот Политика за колачиња (cookies).
Прифаќам